SAUNA

Sauna’nın Faydaları


            Sauna; kalp, dolaşım ve sinir sistemini düzenleyen bir kültür-fizik olayıdır. İnsan vücudundaki hızlı, yoğun sıcaklık artışları ve düşüşleri saunanın ana prensibini               oluşturmaktadır.

Sauna‘nın insan vücuduna faydaları:

  • Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10° C daha fazla yükselir, aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1° C daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde olan antikor üretimini artırır.
  • Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme ile reaksiyon verir. Deri, ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur.
  • Yoğun terleme, insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Özellikle spor yaptıktan sonra saunaya girilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi olarak da kas ağrılarına neden olan laktik asidin terleme yoluyla atılması gösterilmektedir. Finli atletlerin mukavemet sporlarındaki başarısının saunadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Günümüzde düzenli sauna banyoları başarılı atletlerin çalışma programlarında yer almaktadır.
  • Sporcular egzersize gösterdikleri uyum sonucu terlediklerinde fazla tuz kaybetmezler; sulu terlerler. Sauna, insanın pasif durumda iken sulu terlemesini sağlar. Böylece aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine saunada terleme ile yorgunluk giderilir.
  • Düzenli sauna banyoları solunum yollarının daha düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Sauna banyosukardio-vaskular sistemini ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek, kalbe ve bütün kardio-vaskular sistemine stressiz bir antrenman yaptırmaktadır.
  • Sauna, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur. Bu artış da dokulara daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar.
  • Sauna, vücudun dış etkilere karşı direncini artırır.

Soğuk duşla tamamlanmış ve kurallarına uygun olarak yapılan sauna ziyaretlerinin yararları görüldüğü gibi çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Sauna ile günlük yaşamın bütün stresinden ve yorgunluğundan kurtulur, yaşamdan keyif alırsınız.


sauna

Sauna ve Sağlık

Saunanın sağlık üzerindeki etkileri genelde kişiye bağlıdır. Saunada kendini iyi hisseden herkes, güvenli bir şekilde bu ortamın tadını çıkarabilir. Ancak, düşük tansiyon hastaları ya da alkol, uyuşturucu gibi maddelerin etkisindeki kişiler sauna gibi bir ortamda çok dikkatli olmalıdır. Bu gibi durumlarda saunanın güçlü etkileri olabilmektedir.


Yüksek Tansiyon
Yüksek tansiyon herşeyden önce fazla tuza ve alkole bağlıdır. Saunadaki ısı aslında derideki kılcal damarların genişlemesine neden olur, bu da kan basıncının düşmesinde etkilidir.


Düşük tansiyon
Düşük tansiyon hastaları, saunada kısa aralıklarla vakit geçirmeli ve saunanın etkilerine kendileri karar vermelidir. Düşük tansiyon hastaları saunaya girmeden önce kan basıncını artıran bir fincan kahve içerek, saunanın etkisini hafifletebilirler.Genel olarak, her iki durumda da etkiler kişiden kişiye değişir ve kişilerin kendi deneyimleri her şeyden önemlidir.


Kilo Vermek
Net olarak saunanın kilo verdirmediği söylenebilir. Sauna dayken, kalori yakılabilir ancak kilo vermek için spor yapmak çok daha etkili bir yöntemdir.
Saunada kaybedilen kilo, vücut sıvılarının ter yoluyla atılmasından kaynaklanır. Bu şekildeki kilo kaybı ancak bir kaç saat sürer ve sıvı tüketilmesiyle son bulur.

Bunların yanında, artan cardiac output ve soğuma süreçleri vücudun enerji kullanmasına sebep olur. Bu sırada 300-500 kalori yakılabilir, bu da saunayı yürüyüşle karşılaştırılablir bir duruma getirir. Saunada sadece kalp kasları çalışır. Kalp kası önemli bir kas olduğu için, yüzme yada yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerden çok daha fazlası kazanılır. Saunada, siz dinlenirken kalp kaslarınız gelişir ve daha çok enerji harcar duruma gelir. Böylece, daha iyi hissetmenin yanında, 24 saat boyuncada daha çok kalori yakmış olursunuz.Saunada vücudun terlemesini engelleyecek herhangi bir şey giyilmemelidir.


Vücudun Toksinlerden Arındırılması
Ter banyoları vücüttan zehirli maddeleri attığı söylenir. Uyuşturucu bağımlılarının vücutlarından bu maddeleri atma amaçlı çalışmalarının yanısıra ağır metallerin de atılmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinde biriken yabancı maddeleri atıldığı kesin olarak söylenebilir.


Kolestrol
Sauna ve buhar banyolarının kolestrolü dengelediğine dair bilimsel bir kanıt olmasa da günde düzenli olarak 1-2 defa sauna kullanan kişilerin yemek alışkanlıklarını değiştirmemelerine rağmen kolestrol seviyelerinin düştüğüne dair söylemleri bulunmaktadır.


Terleme ve Sıvı Dengesi
Sauna’lar terleme amaçlı olduğu için insanlar sıvı dengesinin bozulup bozulmadığını merak etmektedirler. Günde 4 defa 5-10 dakika saunada kalan birinin kaybettiği sıvı birkaç bardak meyva suyu ile rahatça geri kazanılabilir. Sauna’da dehidrasyona uğrama vakası bulunmamaktadır. Saunaya ilk defa giren kişilerde oluşan rahatsızlık sıvı dengesinden değil, kalp basıncının azalmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır.


Nem
Saunalar hamamlarımız kadar buharlı olmadığından kuru sauna terimi sıkça karşınıza çıkacaktır. Bu sauna içerisindeki havanın kuru olacağı anlamına gelmemektedir. Sauna sobaları üzerindeki taşlar üzerine dökülecek ya da saunaya girilmeden önce duvarların nemlendirilmesi içerideki havayı çok daha güzel yapacaktır.


Spor
Spor aktivitelerinden sonra saunaları dinlenme amaçlı olarak rahatça kullanabilirsiniz. Eğer ağır bir egzersiz yaptıysanız saunadan önce birşeyler içmeniz, hatta ılık bir duş almanız çok daha iyi olacaktır. Saunalar kas ya da deri zedelenmelerinde kullanılması uygun değildir. İyileşmeden bir-iki gün sonra yapılacak sauna seansları oldukça faydalı olacaktır.